Popis projektu

Obom

Naše školy a koordinátoři: 

1. Vesnice Obom v Ghaně

Naše vesnice se nachází přibližně 50 km/2 hodiny cesty z Akkry v oblasti Greater Accra. Mistní jsou převážně zemědělci, kteří pěstují maniok, yams, ananasy, plantains (zeleninové banány) a další plody. 

Lokální kancelář Humanitas Afrika provozujeme ve vesnici už od roku 2007 komunitní centrum a šicí dílnu pro absolventy škol z našeho programu. Projekt klade velký důraz na spolupráci s lokální komunitou a samosprávou. 

Ve vesnici Obom aktivně podporujeme žáky 2 základních škol. Každý rok jim poskytujeme školní potřeby, uniformy, obuv a zdravotní pojištění.

V roce 2019 jsme rozšířili spolupráci o základní školu Gyangyanadze

Základní školou, ale naše podpora nekončí....

Děti, které na to mají a rozhodnou se pokračovat na střední školu s radosti podporujeme dál. Ve vesnici není střední škola, proto musí naši žáci buď pravidelně dojíždět, nebo musí si najít ubytování. Střední školu si volí žáci sami. 

Pro žáky, kteři se nedostali na střední školu, nebo s nějakých jiných důvodu nemohou kontinuovat vzdělání nabízíme možnost vyučení na krejčího/krejčí v naši šicí dílně. 

Jak dlouho trvá školní docházka v Ghaně? 

Primární cyklus (Primary School) - 6 let
Nižší stupeň střední školy (Junior High School)- 3 roky

Na závěr základní školní docházky děti skládají závěrečné zkoušku BECE (Basic Education Certificate Examination), a po jejím složení obdrží certifikát, který jim otevře cestu k dalšímu vzdělávání nebo na místní trh práce.

Studenti, kteří úspěšně složili závěrečnou zkoušku BECE, mohou pokračovat na střední školu (Senior Secondary School), která je na 3 roky

 

2. Chudinská čtvrt Lenana v Keni

Humanitas Afrika již několik let zprostředkovává pomoc dětem žijícím v chudinské čtvrti Lenana na předměstí Nairobi. 

Projekt vznikl z iniciativy několika místních lidí a přibližně od roku 2006 řízení projektu převzala paní Hanne Howard z Kanady, která založila Hanne Howard Fund Lenana.

Zařízení funguje jako denní centrum, kam většina dětí dochází a kde probíhá výuka pro místní předškolní děti. V areálu byl zřízen hostel pro děti, které nemají nikoho, kdo by se o ně postaral. 

Všichni žáci ze základní školy chodí do školy, která je umístěna 3 km od denního centrum. Den v centrum se začíná společnou snídání a poté všichni jdou do školy, v 16 hodin, dětí jdou do centrum na odpolední aktivity a kroužky. Většinou společně dělají domácí úkoly a na konec dlouhého dne hraji různé dětské hry. V sobotu mají dětí volno, což dává dětem možnost se v kroužcích věnovat tomu, co milují. Mají k volbě počítačový, umělecký, taneční, zahradnický, hudební kroužek a také míčové a společenské hry.

V hudebním kroužku máji hudební nástroje, mezi něž patří klavírní klávesnice, kytara a malý xylofon. Všichni milují na nich hrát.

V malé kuchyňské zahrádce dětí pěstují cukrovou třtinu. Pomocí motyky, kdy začina období dešťů překopávají zahrádku a sazi spousty zeleniny: špenát, kadeřávek, africký nightshade (poz.H.A.  druh lilku*), mrkev, rajče, pepř atd.

V prostorách centrum patří mezi nejvíce oblíbené místo u dětí, počítačové pracoviště. Zde se připravují do školy, používají e-mail a čtou co se děje ve světě. Tady také píšou pro vás dopisy a přidávají fotky.

Se vzrůstajícím věkem dětí se součástí projektu stala také podpora středoškolských studentů, z nichž většina studuje na internátních školách.

Chcete se dozvědět víc o slamu: pdf – zpravodaj Lenana

Podívejte se na fotografie, které pořídili naši dobrovolnici: 

https://humanitasafrikaadopce.rajce.idnes.cz/Kenya_2019/
https://humanitasafrikaadopce.rajce.idnes.cz/Kenya_2017/

Computer lab GardenDigging suits mealtimes