Vzdělávání

Vzdělávání

Dětem podporovaným v rámci našeho programu, které jsou přijaty na střední školu, poskytujeme stipendium, jež pokrývá zejména školné.

Pohádky a povídky hrají v africké kultuře významnou roli. Lidé s jejich pomocí přenášejí z generace na generaci svá životní moudra a rady stejně tak jako porozumění světu a vztahům, které existují mezi nimi a prostředím, ve kterém žijí.

A is for Africa

Ifeoma Onyefulu

Originální pohled na pestrost Afrického kontinentu pomocí fotografické abecedy zachycující nejtypičtější obrázky afrického života.

Ebele´s Favourite - A Book of African Games

Ifeoma Onyefulu

Africká dívka Ebele přemýšlí, jakou hru by mohla hrát se svou sestřenicí, která ji brzy přijede navštívit. Povídka je doprovázena popisem a fotografiemi jednotlivých her.

My Grandfather is a Magician - Work and wisdom in an african village

Ifeoma Onyefulu

No Turning Back

Beverley Naidoo

Dvanáctiletý Sipho, který utekl od svého násilnického nevlastního otce, se vydává do Johannesburgu, kde se chce připojit k dětským pouličním gangům. Cesta tam však není vůbec snadná, stejně tak i život na ulici.

The Bird Boy´s Song

Steve Chimombo

Autor v této povídce vychází z původního lidového malavijského příběhu známého pod názvem „Sirotek a otrok“. Upravil ho však do modernější a pro čtenáře zajímavější formy užitím soudobých vypravěčských technik za účelem zdramatizování děje.

African Music for Schools

Mbabi-Katana

Kniha je určena převážně učitelům hudební výchovy, kteří chtějí obohatit výuku o písně východní Afriky. Každá píseň je doplněna o popis rozličných aktivit, které mohou zpěv doprovázet. Nechybí zde ani rady pro učitele, které mohou značně usnadnit organizaci výuky.

How to play DJEMBE - West African Rythms for Beginners

Alan Dworsky, Betsy Sansby

Tato kniha nabízí podrobný návod, jak se krok za krokem naučit hraní na tradiční africký buben Djembe. Kromě základních úderů se pomocí této knihy naučíte ovládat nejpopulárnější africké rytmy. Součástí této publikace je také CD, na kterém si můžete jednotlivé rytmy poslechnout odděleně a následně je pak imitovat.

Soul Looks Back in Wonder

Tom Feelings

Kolekce poezie s africkou tématikou vytvořená ve spolupráci třinácti různých autorů, doplněná o ilustrace světoznámého afroameričana Toma Feelinga.

PLAV - měsíčník pro světovou literaturu č. 11/2013, Les (dé)colonies

PLAV - měsíčník pro světovou literaturu č. 12/2016, Barel nigerijských liter 

A Coloring Book of Ancient Africa

Bellerophon Books

Černobílé africké kresby zobrazující vládce a bojovníky subsaharské Afriky předkoloniální doby. Možno využít i jako omalovánky.

Knihy pro středoškoláky

LUBA - The Heritage Library of African Peoples

Mary Nooter Roberts, Ph.D., Allen F. Roberts, Ph.D.

Lidé z kmene LUBA žijí v provinciích Shaba a Kasai v dnešním Kongu. Jejich domovem jsou rozlehlé savany, ale i lesy. Prostřednictvím této knihy máte možnost dozvědět se mnoho zajímavých informací nejen o lidech z kmene LUBA a jejich způsobu života, ale i o historii, tradicích, kultuře a umění tohoto regionu.

NDEBELE - The Heritage Library of African Peoples

Elizabeth Ann Scgneider, Ph.D.

African Tribal Designs

Kniha obsahuje 376 afrických ornamentů, které jsou zde nejen v tištěné, ale i v elektronické podobě na CD. Tato kolekce s geometrickými, zvířecími i rostlinnými motivy může být vhodnou pomůckou při výtvarné výchově, líbit se však bude nejen výtvarníkům, ale i ostatním milovníkům africké kultury.

1. Crossroads of People, Crossroads of Trade (Křižovatky lidí, křižovatky obchodu)

Dokumentární film, dějiny – Ghana, 1994, režie: Kwaw Ansah, Anglicky s českými titulkami, 40 min

Tento dokument přiblíží obyvatele Ghany, jejich rituály a tradice od doby před prvními kontakty s Evropany, přes obchod s otroky a britskou kolonizaci, jejich boj za nezávislost a odkrývá způsob, jakým ovlivnili kulturu v jiných částech světa.